Organizacja wesela to bardzo duży koszt, a mimo to większość Narzeczonych się na nią decyduje. Wiele Par liczy, że „impreza się zwróci”. Oczywiście Młodzi nie wyprawiają swojego przyjęcia weselnego tylko dla prezentów, a dla chęci uczczenia wyjątkowego momentu, jakim jest dzień ślubu. Ale jeśli przy okazji prezenty od gości pokryją choć częściowo weselne wydatki, to świeżo upieczone małżeństwo na pewno się nie obrazi 🙂 Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze cała kwota z koperty idzie do naszej kieszeni, bo od niektórych prezentów należy zapłacić podatek. Tak, dobrze przeczytaliście – podatek od prezentów ślubnych 😉

Ile podatku od prezentu ślubnego musi zapłacić Para Młoda?

A to zależy… Od rodzaju prezentu, od kwoty i od stopnia pokrewieństwa z Parą Młodą. Podatku do Urzędu Skarbowego nie musimy płacić od drobnych prezentów typu książki, kosmetyki, upominki personalizowane czy planszówki (czyli te rzeczy, które możemy dać Parze Młodej zamiast kwiatów). Od bukietu podarowanego Młodym oczywiście również nie musimy płacić podatku ślubnego.

Co wtedy, kiedy nasi goście jako prezent ślubny dadzą nam pieniądze w kopercie? A to jest przecież najbardziej popularna forma prezentu na wesele. W zależności, kim dla nas jest dany gość i ile umieścił on w kopercie, będziemy musieli zapłacić podatek do Urzędu Skarpowego lub nie. Pary Młode, których wartość prezentu nie przekracza kwoty wolnej od podatku, nie muszą martwić się tym, że Urząd Skarbowy popsuje Im miesiąc miodowy swoją nieoczekiwaną wizytą lub wezwaniem do wyjaśnienia sytuacji.

Jaki podatek od prezentów ślubnych
od rodziców musicie zapłacić?

Wszystko zależy, ile ci rodzice chcą Wam podarować. Jeśli będzie to kwota powyżej 9 600 zł, musicie liczyć się z tym, że zapłacicie podatek. To samo tyczy się również dziadków, pradziadków, dzieci, wnuków, prawnuków, rodzeństwa, ojczymów i macoch. Jeśli prezent od tych osób nie przekracza wspomnianej sumy, nie musicie się niczym przejmować. Sytuacja wygląda trochę inaczej w przypadku osób niespokrewnionych z nami, np. szefa czy znajomych. Jeśli wartość prezentu od nich nie przekroczy kwoty 4 900 zł, to cała kwota z koperty idzie do Waszej kieszeni lub na wspólne małżeńskie konto 🙂

Te kwoty wydają się raczej wyższe niż te, które najczęściej goście dają w prezencie. Choć to różnie bywa… Kiedy Para Młoda zapewnia swoim gościom weselnym noclegi i nie pobiera od nich zapłaty, to dobrym obyczajem jest, że goście w zamian dają więcej pieniędzy do koperty jakoby na pokrycie kosztów noclegu. Jeśli jest to prezent od wieloosobowej rodziny, to ta kwota już wcale nie wydaje się taka zawyżona. Problem może pojawić się również, gdy Narzeczeni organizują wesele w Warszawie lub w innych dużych miastach. Tam koszt pojedynczego „talerzyka” jest dużo droższy niż w mniejszych miejscowościach, a co za tym idzie goście zwykle decydują się przeznaczyć na prezent dla Pary Młodej większą sumę.

Ile wynosi podatek od prezentu ślubnego?

Jeśli chodzi o wysokość podatku, to nie ma tu znaczenia pokrewieństwo. Jeśli wartość Waszych prezentów weselnych przekroczyła wspomniane wyżej kwoty, musicie do Urzędu Skarbowego zapłacić 20 % każdego z nich.

Zgłoszenie darowizny do Urzędu Skarbowego

Takie sprawy warto załatwić od razu, nie ma co czekać i przyzwyczajać się do tych pieniędzy 🙂 By dokonać wszelkich formalności, Para Młoda musi wypełnić jeden z dwóch dokumentów: formularz SD-3 i formularz SD-Z2. Na wypełnienie tego pierwszego Młodzi mają miesiąc czasu, a drugiego pół roku.

Mamy nadzieję, że po lekturze powyższego artykułu pozbyliście się wątpliwości co do płacenia podatków od prezentów ślubnych.

My przewrotnie życzymy Wam hojnych gości i grubych kopert 😀