Wieczór panieński to doskonały czas, aby wraz z siostrami i przyjaciółkami po raz ostatni zaszaleć jako panna! Skoro już żegnamy wolny stan i mamy przywitać związek małżeński to warto zrobić to z hukiem! Co jest ważne podczas organizacji wieczoru panieńskiego? Co zapewni Pannie Młodej i jej towarzyszkom niezapomniane wspomnienia? Mamy dla Was kilka porad na udany wieczór panieński!

Kto powinien organizować wieczór panieński?

Na początek, kilka kwestii organizacyjnych. W przypadku wesela wiadomo, kto zajmuje się wynajmem i dekoracją sali weselnej, a także, kto przygotowuje menu oraz atrakcje podczas uroczystości. Co jednak w przypadku wieczoru panieńskiego? Kto jest opowiedziany za jego organizację? Cóż, na pewno nie jest to Panna Młoda.

Zwyczaj nakazuje, że organizacją wieczoru panieńskiego zajmuje się świadkowa. Może być jednak tak, że zaszczyt ten zostanie powierzony komuś innemu, kto lepiej czuje się jako manager i doskonale zna gusta Panny Młodej.

Przygotowanie wieczoru panieńskiego wymaga sporo czasu oraz zaangażowania. Aby cały proces przebiegał dość sprawnie, warto wyznaczyć do tego zadania tylko jedną osobę. Każda z przyjaciółek może chcieć wtrącić swoje trzy grosze, lecz najważniejsze jest to, co spodoba się Pannie Młodej.

Coraz większą popularność zyskują usługi profesjonalnych konsultantek lub firm eventowych. Posiadają oni z góry przygotowane pakiety oraz wiele zaprzyjaźnionych podwykonawców. Mogą bez problemu zarezerwować wymarzony lokal lub przygotować atrakcje dodatkowe.

Cena takiej usługi może być jednak znacznie wyższa niż koszt samodzielnej organizacji wieczoru panieńskiego. Oszczędza natomiast czas i  stres, a wszystkie uczestniczki mogą w pełni poświęcić się zabawie. Wiele z obiektów weselnych oferuje także organizację wieczoru panieńskiego, warto więc dowiedzieć się, czy przypadkiem dom weselny, który wybrała Para Młoda, nie posiada tego w swoim pakiecie. 

Koszty organizacji wieczoru panieńskiego ponoszą wszystkie uczestniczki imprezy. Warto maksymalną kwotę ustalić wcześniej, uwzględniając możliwości finansowe poszczególnych osób. Osoba wyznaczona do organizacji może na początku pobrać część sumy od innych uczestniczek, którą przeznaczy na zaliczkę za wynajem miejsca, noclegu, cateringu itp.

Czasem Panna Młoda chce pokryć część kosztów wieczoru panieńskiego, jednak jeśli nie wyjdzie z inicjatywą, nie należy tego oczekiwać. W dobrym guście jest samodzielnie zapłacić za całą imprezę, ponieważ organizacja wesela i tak potrafi dużo kosztować.

Kogo zaprosić na wieczór panieński?

Wieczór panieński jest ważnym, ale bardzo intymnym wydarzeniem, podczas którego nie tylko możemy się świetnie bawić, ale także wesprzeć zestresowaną Pannę Młodą. Przy jej boku powinny być bliskie jej osoby. Zwyczajowo w wieczorze panieńskim biorą udział same kobiety, jednak nie jest to najważniejszą regułą.

Wśród gości są osoby z najbliższego towarzystwa Pany Młodej, czyli siostry, kuzynki, przyjaciółki i koleżanki. Wiek nie ma żadnego znaczenia. Mogą to być o wiele młodsze lub o wiele starsze kobiety. Najważniejsze, aby w ich towarzystwie Panna Młoda czułą się bezpiecznie i swobodnie.

Jeśli wieczór panieński jest organizowany w tajemnicy, wszystkie uczestniczki muszą zachować dyskrecję i nie zdradzić się przed Panną Młodą. W pierwszej kolejności należy sporządzić listę gości i pozyskać do nich kontakt. Współczesna technologia znacząco ułatwia wzajemną wymianę informacji. Można stworzyć grupę na Facebooku lub czat w sieci.

Gdy wieczór panieński jest organizowany wraz z Panną Młodą, warto listę gości ustalić z nią bezpośrednio. Pozwoli to uniknąć strasznego fopa, zapraszając kogoś za kim Panna Młoda nie przepada.

Kiedy zorganizować wieczór panieński?

Planowanie wieczoru panieńskiego zaczyna się zwykle 3-4 tygodnie przed ustaloną datą imprezy, która wszystkie uczestniczki już wypisały do kalendarza. Wtedy potwierdzone zostało już zjawienie się najważniejszego gościa, czyli Panny Młodej.

Z reguły wieczory panieńskie odbywają się tydzień albo dwa tygodnie przed ślubem. Jest to idealny czas, aby już poczuć klimat wesela, a jednocześnie wciąż ta data jest dość odległa.

Organizacja wieczoru panieńskiego właśnie w takim terminie pozwala skupić myśli Panny Młodej na czymś innym niż harmonogram weselny. Zdecydowanie powinniśmy unikać sytuacji, w której zapraszanie gości odbywa się na ostatnią chwilę. Wiele osób może mieć już wcześniejsze plany, dlatego każdą z uczestniczek trzeba poinformować odpowiednio wcześniej.

W późniejszym terminie należy jeszcze potwierdzić, czy na pewno tego dnia się zjawią. Nieobronność bliskich osób na wieczorze panieńskim będzie przykrym doświadczeniem dla Panny Młodej.

Wybór miejsca na wieczór panieński

Gdy mamy zamkniętą i potwierdzoną listę gości, a termin już na stałe jest zapisany w naszym kalendarzu, należy skupić się na wyborze idealnego miejsca na wieczór panieński. Może to być lokal na mieście lub impreza w domu. Niekiedy marzy nam się daleki wyjazd lub niezapomniane przeżycie.

Możliwości jest wiele, więc z początku wcale nie tak łatwo się na zdecydować. Przy wyborze miejsca na wieczór panieński należy najpierw określić kilka czynników, które mogą nas nakierować na odpowiednie tory.

Na co warto zwrócić uwagę przed wyborem miejsca na imprezę?

  • Maksymalny budżet, jaki mogą wnieść wszystkie uczestniczki. W jego ustaleniu muszą wziąć udział wszystkie z was, aby uniknąć konfliktu i niezręczności.

 

  • Miejsce zamieszkania Panny Młodej i poszczególnych uczestniczek wieczoru panieńskiego. Jeśli mieszkają w różnych miejscach, warto zastanowić się, czy wygodniej będzie zaplanować wyjazd Panny Młodej czy przyjazd którejś z uczestniczek.

  • Osobowość Panny Młodej jest kluczowym czynnikiem w wyborze miejsca. Cicha i skromna osoba niekoniecznie będzie dobrze czuła się w zatłoczonym klubie. Można za to zaplanować idealny wieczór w SPA lub relaks nad basenem. Świetnym pomysłem jest realizacja wspólnych pasji lub zrobienie razem czegoś szalonego, np. skok ze spadochronem.

  • Pora roku ma także duże znaczenie. Warunki pogodowe mogą zadecydować o tym, czy spędzić czas na świeżym powietrzu, czy może lepiej w ogóle nie wychodzić z lokalu.

 

  • Wiek i charakter uczestniczek pozwoli określić przede wszystkim, ile mają energii. Czy lubią bawić się do białego rana? Czy lubią kontakt z ludźmi? Warto nawet pomyśleć, czy mają silną głowę do alkoholu, jeśli planujemy imprezę zakrapianą?

Gdy mamy ustalone wszystkie te czynniki: budżet, termin, listę uczestniczek i miejsce, zaczynamy dalsze przygotowania. Dopiero wtedy możemy zacząć myśleć o stylu oraz charakterze imprezy. Dobieramy przekąski i dekoracje, a także zaczynamy wybierać atrakcje dla Panny Młodej. Wieczór panieński to wyjątkowe wydarzenie przed ślubem. Jest jak epilog do nowego życia, a jednocześnie pożegnanie poprzedniego. Pozwala umocnić więzi między przyjaciółkami, przeżywać wspólnie ten wyjątkowy czas oraz tworzyć nowe wspomnienia. Warto więc podejść do organizacji wieczoru panieńskiego na poważnie. Śmiech i dobra zabawa mogą świetnie współgrać z dobrym rozplanowaniem imprezy.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.