Powszechnie przyjęło się, że Panna Młoda występuje w białej sukni ślubnej. Czasem można usłyszeć nawet, że biel jest zarezerwowana wyłącznie dla niej, więc goście nie mogą ubrać równie jasnej sukienki na wesele. Czy jednak to prawda? Na szczęście nie! Możemy pójść do ślubu w takiej kreacji, jaka tylko nam się podoba!

Panny Młode mogą śmiało puścić wodze fantazji i przejrzeć wszystkie kolory tęczy zanim znajdą swoją idealną suknię ślubną! Aby trochę ułatwić im zadanie, zebraliśmy kilka trendów ślubnych, które zyskują coraz większą popularność. Odchodzenie od bieli wcale nie jest już tak wielką rzadkością, jak niektórym może się wydawać. 😛

Dlaczego właśnie biała suknia ślubna?

W dawnych czasach tylko kobiety z najbogatszych warstw społecznych mogły sobie pozwolić na noszenie białych ubrań, ponieważ nie należały one do najłatwiejszych do czyszczenia. Często więc można było ubrać je zaledwie kilka razy. Za pierwszą w historii Pannę Młodą, która poszła do ślubu w bieli, uważa się księżniczkę Filipę Lancaster, która wyszła za mąż za skandynawskiego króla Eryka Pomorskiego w 1406 roku. We Francji natomiast przez długi czas biel była kolorem żałoby monarchiń. Białe sukienki do ślubu stały się popularne za sprawą ślubu królowej brytyjskiej Wiktorii z księciem Albertem.

Kolor biały posiada także swoją symbolikę, która idealnie wpasowuje się w sakrament małżeństwa. Biel oznacza czystość i niewinność. Z biegiem lat produkcja białych tkanin potaniała, a sukienki zyskały różnorodność za sprawą licznych projektantów mody, np. Coco Chanel. Dopiero jednak w XX wieku białe suknie ślubne stały się standardem w kościołach i na salach weselnych, zyskując ogromną popularność.

Białe suknie ślubne szybko wyparły tradycyjne stroje na całym świecie. Dla przykładu w Chinach i Japonii przez wieki kolorem sukien ślubnych był czerwony, który symbolizuje pomyślność. Nie ma jednak żadnych przepisów zakładających, że Panna Młoda w dniu ślubu powinna być ubrana właśnie w białą sukienkę.

Trendy ślubne- czyli w jakim kolorze do ślubu?

Bogactwo naszych czasów daje Panną Młodym ogromny wybór sukien ślubnych, szkoda więc byłoby z tego nie skorzystać. Jeśli szukamy całymi tygodniami, ale nie możemy znaleźć idealnej sukienki może warto przenieść wzrok nieco dalej i przyjrzeć się innym modelom. Dziś przyszłe żony coraz częściej sięgają po odcienie ecru, cappuccino srebra, złota czy różu. Czasem suknie ślubne najlepiej prezentują się do konkretnego typu karnacji oraz budowy ciała. Zamiast więc na siłę próbować przekonać się do białej sukni ślubnej, może warto sprawdzić, jakie inne trendy ślubne oferują salony.

Suknia ślubna écru

Jeśli czujemy, że biel to nie nasz kolor, ale dalej zależy nam na jasnym odcieniu sukni ślubnej, warto przymierzyć modele écru, który stanowi delikatny odcień żółtego. Białe kreacje są idealne dla panien o ciemniejszej karnacji, natomiast lekko cieplejszy materiał świetnie dopełnia się z jasną cerą.

Suknia ślubna écru ożywi skórę i sprawi, że nabierze ona blasku, dzięki czemu uniknie się wrażenie „zlewania się” ze ubraniem.

Czarna suknia ślubna?

Wiele z naszych babć zdecydowanie złapie się za głowę, gdy Panna Młoda pojawi się pod kościołem w czarnej sukni ślubnej, ale wcale to nie taki zły pomysł. Ciemne odcienie dodają klasy i elegancji, dzięki czemu każda kobieta staje się prawdziwą damą.

Fantastycznym zabiegiem jest zastosowanie kontrastów poprzez połączenie czarnej koronkowej góry sukienki z białym lub srebrnym tiulem u dołu. Czarna suknia ślubna idealnie dopełnia się ze detalami z écru, złota i platyny.

Romantyczny fiolet

Przeszłe żony można także zdecydować się suknię ślubną w kolorze fioletu, które podkreślają kobiecą zmysłowość. To idealne rozwiązanie zarówno dla marzycielek, jak i osób statecznych i cichych.  Różnorodne odcienie fioletu idealnie pasują do sukienek tiulowych z odkrytymi ramionami. W takiej kreacji każda Panna Młoda będzie wyglądać niczym magiczna wróżka.

Definicja kobiecości, czyli różowa suknia ślubna

Kobiety kochają różowy! Już jako dziewczynki chcemy otaczać się pudrowymi dodatkami, a jako dorosłe z czułością wracamy do dziecięcych marzeń. Kiedyś różowa suknia ślubna była narażona na wymowne spojrzeń krewnych i pełne politowania kręcenie głową.

Obecnie róż cieszy się sporą popularnością, a to za sprawą przepięknych modeli sukni ślubnych, które wcale nie przypominają ubranka dla lalek. Róż jest symbolem świeżości i romantyczności.

Niebieska suknia ślubna

Błękit to kolor nieba i morza, dlatego kojarzy nam się z czymś odległym, mistycznym i pięknym. To kolor marzycieli, którzy spoglądając w gwizdy tworzą w głowie cudowne historie. Dlatego też niebieska suknia ślubna pasuje idealnie do osób ceniących swoją wyobraźnię i chętnie podejmujących nawet odległe podróże.

Wszystkie kolory tęczy- czyli wesele z przymrożeniem okna

Żyjemy w tak łaskawych czasach, że nikt nie może nam zabronić pójścia do ślubu w takim kolorze, jaki tylko sobie wymarzymy. Jednocześnie możemy być pewni, że salony sukien ślubnych spełnią nasz nawet najbardziej nietypowy pomysły. Zielona, a może czerwona suknia ślubna? Czemu nie? Znalezienie oryginalnej kreacji nie jest wcale takie trudne.

Panny Młode zaopatrują się na dzień ślubu w sklepach internetowych bądź zlecają uszycie stroju u krawcowej. Coraz częściej odchodzi się od klasycznej, długiej, białej sukni ślubnej z welonem, na rzecz krótszych, wygodnych i przewiewnych sukienek.

Współczesne Panny Młode nie tylko mają ogromny wybór kolorów, tkanin oraz fasonów, ale także nie przywiązują już takiej wagi do tradycji i symboliki sukni ślubnej. Warto więc zdecydować się na strój do ślubu, który zwyczajnie będzie do nas pasował i będzie się nam podobał. W końcu wesele to nasz wielki dzień, który zapamiętamy do końca naszego życia. Powinniśmy więc czuć się swobodnie! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.