Organizując ślub stajemy przed wieloma wyborami, o których z początku nawet nie myśleliśmy. Tak ważna uroczystość posiada wiele tradycji i zwyczajów. Coraz więcej jest również trendów weselnych, które przybyły do nas z zagranicy. Sprawia to, że każda uroczystość ślubna jest jedyna w swoim rodzaju. Dziś pod lupę bierzemy kwestię pozornie oczywistą, która jednak po dłuższym zastanowieniu wcale nie jest taka łatwa w wyborze. Kto powinien poprowadzić Pannę Młodą do ołtarza? Czy rola ta zawsze przypada ojcu czy może narzeczonemu?

Kto powinien poprowadzić Pannę Młodą do ołtarza?

W Polsce najbardziej popularny jest chrześcijański zwyczaj, że Para Młoda idzie do ołtarza razem. Przed ślubem orszak Pana Młodego przychodzi do domu Panny Młodej, aby otrzymać błogosławieństwo rodziców. Wtedy także odbywa się wydanie córki za mąż. Oznacza to, że Pan Młody bierze oficjalnie ukochaną pod swoją opiekę i ochronę.

Tak więc, gdy zaczyna się ślub, razem pokonują ostatnią drogę przed sakramentem małżeństwa. Pozwala to wspólnie dzielić się tą wyjątkową chwilą. Wspólne pójście do ołtarza pokazuje także równość i szacunek wobec siebie nawzajem i jest ukłonem w stronę tradycyjnego wesela.

Panna Młoda może iść do ołtarza sama lub w towarzystwie obydwojga rodziców. Oczywiście, w sytuacji gdy ich obecność jest niemożliwa, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby poprowadzić Pannę Młodą do ślubu mógł ktoś inny, np. matka, starszy brat lub opiekun. Ważne są uczucia oraz wspólna więź.

Ojciec prowadzi córkę do ołtarza

Zwyczaj, gdy ojciec prowadzi córkę do ołtarza przybył do Polski wraz z amerykańskimi filmami i choć budzi spore kontrowersje, staje się coraz popularniejszy. Wśród zarzutów pojawiają się:

  • podmiotowe traktowanie kobiety,
  • mężczyzna występuje w roli pana i władcy,
  • kobiety jako rozpieszczone księżniczki.

W kochającej się rodzinie, chwila, gdy ojciec prowadzi córkę do ślubu to bardzo wzruszający moment, któremu towarzyszy zarówno wielka czułość, jak i podniosła atmosfera. Nic dziwnego, jest to moment bardzo magiczny i piękny. W ten sposób podkreśla się symboliczne wyjście z domu rodzinnego i założenie własnej rodziny. W dniu ślubu rodzice chcą zazwyczaj mieć czynny udział w uroczystości. Jeśli chcemy sprawić im przyjemność i okazać wdzięczność za lata wychowania i troski, możemy prosić, aby Pannę Młodą do ołtarza prowadził ojciec.  To cudowne podkreślenie znaczenia rodziców w naszym życiu.

Relacja ojca z córką ma szczególny charakter i może wpływać na późniejsze związki z mężczyznami. To ona kształtuje poglądy, postawy i poczucie własnej wartości jako kobity. Ojcowie są często wzorami do naśladowania dla córek oraz największymi obrońcami przed niebezpieczeństwem. Często  córki wybierają mężów, którzy w pewnym stopniu przypominają im ojców. Możliwość poprowadzenia do ołtarza przez kochanego tatą to szczególnie wzruszające przeżycie zarówno dla niego, jak i dla niej.

Dodatkowo anglosaska tradycja mówi, że Pan Młody nie powinien widzieć Panny Młodej przed ślubem, ponieważ to przynosi pecha. Dostrzega więc ją dopiero pod ołtarzem, co wzbudza wiele silnych emocji.

Z której strony ojciec prowadzi Pannę Młodą do ołtarza?

Kilka metrów, które należy pokonać nim staniemy na ślubnym kobiercu, wbrew pozorom mogą spowodować całkiem dużo komplikacji. Szczególne problemy pojawiają się, jeśli nie jesteśmy przyzwyczajone do chodzenia ze swoim towarzyszem pod rękę. Wiele osób poleca przećwiczenie całej ceremonii wraz z takimi szczegółami.

Dzięki temu unikniemy ewentualnych wpadek i zobaczymy, jak całość uroczystości będzie się prezentować. Zwyczajowo Pan Młody stoi po prawej stronie ołtarza, dlatego też ojciec powinien prowadzić córkę do ołtarza również, idąc po jej prawej stronie. Panna Młoda idzie więc z ojcem do ślubu od strony serca.

Na pytanie, kto powinien poprowadzić Pannę Młodą do ołtarza nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nie musimy podchodzić do tematu stereotypowo. Należy pamiętać, że jest to nasza uroczystość i mamy prawo zdecydować się na to, co uważamy za najbardziej słuszne. Wejście Panny Młodej jest jednym z najważniejszych momentów ślubu. Pozwala zbudować odpowiednie napięcie i atmosferę, która będzie towarzyszyć gościom przez całe wesele. Warto, aby w tym wyjątkowym momencie towarzyszyła nam osoba, na którą możemy liczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.