Obojętnie, czy zdecydujesz się zatrudnić DJ’a, czy zespół muzyczny na wesele, masz prawo wybrać piosenki weselne, które chcesz, by poleciały na Twoim przyjęciu.

Mimo że zarówno DJ, jak i zespół mają swoje stałe line up’y, Narzeczeni mają częściowy wpływ na to, które muzyczne numery zostaną puszczone lub odśpiewane podczas weselnej zabawy. Każda Para jest inna, dlatego często zdarza się, że to co jednym się podoba, innym w ogóle nie. Wybierając artystów, Narzeczeni zwykle zapoznają się z dziesiątkami ofert w poszukiwaniu tej najbardziej odpowiadającej Ich gustom opcji.

Często jednak zdarza się, że Para Młoda ma kilka ukochanych utworów, bez których nie wyobraża sobie weselnej playlisty, a żaden zespół i żaden DJ nie ma ich w swojej ofercie. Co wtedy? W przypadku DJ’a jest to dużo łatwiejsze, bowiem wystarczy, że doda on te weselne piosenki do swojej listy. W przypadku zespołu i orkiestry może być to większy problem. Wokaliści muszą nauczyć się słów, a instrumentaliści nut. Każda nowa piosenka do wykonania wiąże się z dużą ilością poświęconego czasu. Trzeba zorganizować przynajmniej kilka prób, które pomogą zespołowi zgrać się tak, by piosenka na weselu nie różniła się za bardzo od oryginału i nie zawstydziła Nowożeńców.

Wybierając muzykę na wesele, Para Młoda musi sobie zadać pytanie: bez jakich utworów nie wyobrażamy sobie tego dnia? Na weselnej playliście pojawiają się bardzo różne piosenki – w zależności od oferty DJ’a i zespołu oraz od gustów Pary Młodej i gości weselnych. Jedni nie wyobrażają sobie zabawy bez disco polo, inni wręcz przeciwnie – nie wyobrażają sobie wesela z disco polo.

Jakie piosenki weselne powinny znaleźć się na tej ważnej playliście?

Hitów na wesele jest wiele – zarówno tych z ostatnich lat, jak i tych z młodości naszych rodziców czy nawet dziadków. Według nas nie może zabraknąć klasyków polskiej muzyki – w tym utworów zespołu Lady Pank (m.in. Kryzysowa Narzeczona, Mniej niż Zero, Zawsze tam gdzie Ty), Perfect (Niepokonany, Autobiografia, Ale w koło jest wesoło), Budki Suflera (Jolka, Jolka, Jest taki samotny dom), Kombi (Słodkiego miłego życia, Pokolenie), Dżem (Whisky, Wehikuł Czasu), Maanam (Kocham Cię, Kochanie Moje), Hey (Mimo wszystko, Teksański, Sic!), Brathanki (Czerwone korale), Czerwone Gitary (Historia jednej znajomości), Ich Troje (Zawsze z Tobą chciałbym być), Kayah&Bregovic (Prawy do lewego) oraz hitów polskich artystów, takich jak Maryli Rodowicz (Małgośka), Urszuli Sipińskiej (Cudownych rodziców mam), Ryszarda Rynkowskiego (Jedzie pociąg z daleka), Anny Jantar (Przetańczyć z Tobą chcę całą noc), Mr Zoob (Mój jest ten kawałek podłogi). Jest też wiele innych polskich piosenek na wesele, o których warto pamiętać. Nie sposób jednak teraz wszystkich wymienić.

Na playliście na wesele nie może zabraknąć również anglojęzycznych hitów. Do wyboru jest jeszcze więcej utworów niż w przypadku polskich piosenek na wesele, dlatego wyszczególnimy tylko kilka z nich:

Bonnie Tyler – You are so beautiful
Elton John – Can you feel the love tonight
Gloria Gaynor – I will survive
Boney M – Rivers of Babylon
Metallica – Nothing else matters
Joan Jett – I love rock and roll
Modern Talking – Cheri Cheri Lady
Phil Collins – Against all Odds
Stevie Wonder – I just called to say I love you
The Beatles – I want to hold your hand
Whitney Houston – I will always love You
Abba – Dancing Queen
Abba – Mamma mia
Michael Jackson – Billie Jean
Michael Jackson – Black&White
Dirty Dancing – Time of my Life

Układając listę z piosenkami weselnymi, warto pamiętać o utworach, które wiążą się z weselnymi zabawami, w tym m.in. Kaczuchy, Makarena czy wcześniej już przez nas wspomniany Jedzie pociąg z daleka, kiedy to Para Młoda wraz ze swoimi gośćmi tworzy tzw. „żywy pociąg”. Kilka osób nie wyobraża sobie również wesela bez, wszystkim dobrze znanej, przyśpiewki weselnej – A teraz idziemy na jednego, a także piosenki zespołu Big Cyc – Rudy się żeni, przy której słowo „Rudy” zastępowane jest imieniem lub przezwiskiem Pana Młodego.

Muzyka na wesele jest bardzo ważną kwestią, której nie można zaniedbać. W dużej mierze to właśnie od niej zależy, w jakim humorze będą goście i jak będą się bawić podczas wesela, a tym samym… czy wesele będzie udane. Jesteśmy przekonani, że dobrze znacie gusta muzyczne swoich znajomych i członków rodziny.

Wybierając piosenki na weselną playlistę trzeba zachować kompromis między piosenkami, które lubimy i piosenkami, do których goście będą się bawić. Nawet jeśli nie jesteśmy miłośnikami disco polo, ale nasze rodziny uwielbiają ten typ muzyki, warto wybrać kilka najpopularniejszych kawałków, które usatysfakcjonują tę część naszych gości. Piosenki nie mogą być też zbyt smutne i smętne, bowiem goście zamiast bawić się na parkiecie, będą wychodzić na dwór lub w tym czasie zajmować się degustacją wysokoprocentowych trunków, co w zbyt dużej ilości może mieć wpływ na szybsze zakończenie wspólnej zabawy.

A Wy macie ulubione piosenki, bez których nie wyobrażacie sobie weselnej zabawy? A może Wasze wesele już się odbyło i zdradzicie nam, do jakich kawałków goście bawili się najlepiej? Jesteśmy bardzo ciekawi!

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.