Wesele to wydarzenie o bardzo rodzinnym charakterze. Pragniemy spędzić ten czas z najbliższymi, a niebanalną rolę w organizacji uroczystości mają rodzice Pary Młodej. Pomagają nam w organizacji, służą radą oraz wsparciem w najtrudniejszych momentach. Znaczenie rodziców podczas wesela jest niezwykle ważne, a ich pomoc niezastąpiona. Wspierają nas w chwilach zwątpienia i mają rozwiązanie na każdy problem. Dzielą się doświadczeniem i zawsze wyciągają ku nam pomocną dłoń.

Czasem wydaje się, że za tak wielkie poświęcenie i cierpliwość nie sposób się odwdzięczyć. Podczas wesela chodzi jednak o pokazanie, jak bardzo rodzice są dla nas ważni. Wybaczamy sobie wszystkie kłótnie i pragniemy spędzić ten wyjątkowy czas razem. Jak zorganizować wyjątkowe podziękowanie dla rodziców? Oto kilka naszych propozycji.

Aktywne uczestnictwo rodziców w weselu

 

To może wydawać się banalne i proste, ale wcale takie nie jest. Rodzice nie pragną niczego ponadto, aby być przy nas w najważniejszym dniu w naszym życiu. Pozwólmy im na to. Pokażmy, że cenimy sobie ich zdanie. Czasem największym prezentem jest szczera rozmowa. Powiedzenie tego, na co często nie mamy czasu, czego się wstydzimy lub myślimy, że jest oczywiste.

Podczas wesela warto powiedzieć rodzicom, jak bardzo ich kochamy. Przyjmijmy ich błogosławieństwo, pozwólmy prowadzić się do ołtarza, a na koniec powiedzmy „dziękuję za wszystko, co dla mnie zrobiliście”. Te słowa zawierają w sobie więcej magii niż jakikolwiek bukiet kwiatów.

Podziękowania dla rodziców podczas oczepin

 

W czasie zabawy weselnej dobrze widziane są toasty. Goście wznoszą je niemal co chwile, wciąż przypominając sobie kolejne warte upamiętnienia osoby i życzenia. To także doskonały czas, aby poprowadzić podziękowanie dla rodziców. Warto przerwać zabawę i wznieść lampkę szarpana lub wina dedykowaną rodzicom. Przygotujmy przemowę, w której od serca wyznamy co czujemy. Czasem warto wspomnieć zabawne lub trudne w życiu momenty. Na sali weselnej następuje oficjalne podziękowanie dla rodziców, wręczenie kwiatów, wymiana uścisków i życzeń.

Taniec z rodzicami

 

Jednym z najbardziej wzruszających momentów są pierwsze tańce Młodej Pary. Tuż po spędzeniu czasu z ukochanym, warto poświęcić go rodzicom. Pokazujemy, że są oni wyjątkowi i równie ważni w naszym życiu. Nie można zapominać, jak ważnymi są gośćmi, często najbardziej istotnymi na weselu. Nic tak nie boli, jak ich brak w tym wyjątkowym dniu, dlatego jeśli mamy taką możliwość, dołóżmy wszystkich starań, aby mogli nam towarzyszyć. Zwyczajowo Pan Młody prowadzi do tańca swoją mamę i teściową. Natomiast Panna Młoda tańczy ze swoim ojcem oraz teściem.

Pod koniec oczepin można zainicjować wspólną zabawę dla wszystkich, ponieważ od tej chwili stanowią jedna rodzinę. Kto z nas nie był na weselu, gdzie podczas podziękowania dla rodziców grał nieśmiertelny przebój Urszuli Sipińskiej „Cudownych rodziców mam”? Takiemu tańcu zawsze towarzyszy wzruszenie, często płyną łzy zmieszane z najszczerszym uśmiechem. Szczególnie, gdy goście otaczają rodziców i Młodą Parę wielkim kołem. Warto taki taniec uwiecznić, ponieważ to jedno z najważniejszych i najczulszych chwil w naszym życiu. Coś takiego drugi raz może się już nie powtórzyć.

Zebranie wspomnień

 

Oryginalne podziękowania dla rodziców zazwyczaj opierają się na indywidualnej więzi i wspomnieniach. Aby urozmaicić ten czas, dobrze jest zaskoczyć gości i przygotować coś niepowtarzalnego. Wśród propozycji na przód wysuwają się specjalnie przygotowane albumy ze zdjęciami i złotymi myślami. Piękna dedykacja wśród fotografii przedstawiających naszą drogę w dorosłość. Zatrzymane na obrazach pierwsze chwile życia, szkolne lata i wspólne wycieczki to coś, co każda rodzina posiada własnego i wyjątkowego, co warte jest uroczystej oprawy.

Bardziej nowoczesnym pomysłem jest przygotowanie pokazu slajdów lub krótkiego filmu. Można go puścić na sali weselnej po samodzielnym przygotowaniu lub zlecić takie zadanie profesjonalnemu zakładowi audiowizualnemu, fotografowi lub kamerzyście. Czasem taki prezent tworzy cała rodzina, wyciągając ze starych szaf i szuflad dawno zapomniane zdjęcia czy urywki nagranych przed laty filmów. Połączone potrafią przypomnieć o przebytych latach i niezwykle wzruszyć.

Własne wykonanie prezentu dla rodziców

 

Można oczywiście własnoręcznie przygotować bukiety, skrzynie z prezentami lub wspomniane wyżej albumy i filmy. Najbardziej jednak cenimy sobie to, co nienamacalne. Młoda Para może zaśpiewać wspólnie piosenkę, która ma niezwykłe znaczenie. Wtedy wypowiadane słowa brzmią niezwykle autentycznie.

W rodzinach ceniących sobie poczucie humoru, czasem organizuje się występy kabaretowe lub stand’upy. Młoda Para wciela się w swoich rodziców, może się przebrać i naśladować ich ulubionymi powiedzonkami. W ten sposób pokazujemy, jak silna i prawdziwa jest nasza więź. Takie zaskakujące rozwiązania z pewnością rozbawią rodziców i gości, zapadając w ich pamięć na długie lata.

Chwila podziękowań dla rodziców jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Wywołuje wielkie wzruszenie, przywołując wspomnienia spędzonych razem lat zarówno radości, jak i troski. Przed oczami matek i ojców pojawia się obraz małych dzieci, które dorosły i są w stanie założyć już własną rodzinę. Aby pokazać naszą miłość i wdzięczność za ich trud, warto uczynić tą chwilę niezapomnianą dla wszystkich.