Pierwszy taniec to najważniejszy moment wesela. W pewien sposób uznawany jest za uroczysty początek całej uroczystości. Tej chwili towarzyszy zazwyczaj ogromne wzruszenie gości, a Młodej Parze – stres. Ich pierwszy taniec weselny jest oglądany i nagrywany przez kilkadziesiąt, a nawet kilkaset osób. Ta chwila zostaje uwieczniona na nagraniach, dlatego dookoła nas biegają fotografowie oraz kamerzyści, którzy zobaczą każdą wpadkę. Aby jak najlepiej upamiętnić to podniosłe wydarzenie warto poświęcić dużo czasu i wysiłku. Co powinniśmy wiedzieć? Jak się do niego przygotować? Jak wybrać piosenkę na pierwszy taniec?

Muzyka na pierwszy taniec- na żywo czy z playbacku?

Pierwszy taniec Para Młoda może zatańczyć zarówno przy muzyce granej przez zespół, orkiestrę czy wykonawcę na żywo, jak również do puszczonej z odtwarzacza. Obie opcje są zależne wyłącznie od upodobań zakochanych. Kwestią decydującą w tej sytuacji jest to, na jaką piosenkę na pierwszy taniec ostatecznie się zdecydowaliśmy. Jeśli utwór jest trudny do zagrania i zespół może sobie z nim nie poradzić, lepiej jest zaufać odtwarzaczowi.

Muzyka z playbacku podczas wesela jest zawsze taka sama, jak wtedy, gdy ćwiczymy kroki układu tanecznego w domu lub na specjalnym kursie. Natomiast atutem piosenki wykonywanej przez zespół jest niezwykła akustyka i bardziej podniosły charakter. Zagrany na żywo utwór może też podlegać pewnej aranżacji i dostosowywać się do naszych upodobań. Pozwala to na nadanie występowi oryginalności, dzięki czemu pierwszy taniec weselny staje się jedyny w swoim rodzaju.

Idealna piosenka na pierwszy taniec weselny

Wśród obecnych trendów muzycznych panujących na weselach, można wyróżnić kilka typów. Na pierwszy taniec często wybierane są hity disco-polo, które są aktualnymi szlagierami w danym roku. Na większości sal weselnych usłyszymy także klasyczne polskie lub zagraniczne piosenki o miłości. Tego typu wybór zazwyczaj zależy indywidualnych gustów Młodej Pary. Na pierwszy taniec weselny wybieramy piosenki, które kojarzą nam się z jakimiś ważnymi wydarzeniami związanymi z ukochanym lub ukochaną, dlatego potrafią być bardzo zróżnicowane. Często nawet zabawne lub nietypowe, jak chociażby muzyka filmowa.

Ciekawym pomysłem na piosenkę na pierwszy taniec jest również polonez. To świetny sposób na kultywowanie tradycji, który szczególnie doceniany jest podczas wesel międzynarodowych czy odbywających się poza granicami ojczyzny. Polonez angażuje wszystkich weselników, dzięki czemu już na początku wprowadza swobodniejszą atmosferę. Podczas wspólnie odtańczonego utworu często dochodzi do zabawnych sytuacji, które nie tylko zintegrują wszystkich gości, ale także ośmielą, tych najbardziej wstydliwych.

Warto mieć na uwadze to, że wokół piosenki na pierwszy taniec urosło wiele mitów, które warto obalić. Wybór wcale nie musi paść na wolny utwór. Muzyka powinna odzwierciedlać charakter Młodej Pary i podkreślać ich wzajemną relację. Można również wykonać układ w wersji mieszanej, czyli najpierw zatańczyć do wolnej muzyki, a w połowie zmienić ją na coś bardziej szalonego. W ten sposób można zaskoczyć wszystkich gości weselnych, a nasz występ na długo zapadnie w pamięci.

Weselny savoir-vivre- czyli kto z kim powinien zatańczyć?

W końcu nadchodzi moment ostatniego taktu, muzyka cichnie i słychać tylko oklaski. Pierwszy taniec należy w całości do Młodej Pary, ale nie jest ostatnim ważnym wydarzeniem na weselu. Po nim przychodzi czas na taniec z rodzicami. Według ogólnie przyjętych norm, najpierw powinna zatańczyć Panna Młoda ze swoim tatą, a Pan Młody ze swoją mamą. Dopiero po tym, pozostali goście powinni wejść na parkiet, aby im towarzyszyć. Przy kolejnym utworze na sali weselnej należy się wymierzać. Panna Młoda powinna zatańczyć z teściem, a Pan Młody z teściową. Sytuacja zmienia się, w przypadku braku któregoś z rodziców. Można wtedy zrezygnować z tańca z rodzicami lub porwać do zabawy, np. babcię, dziadka, brata lub siostrę.

Wedle weselnego savoir-vivre Pan Młody powinien zatańczyć choć jeden raz z każdą damą na sali weselnej. Równoważnie Panna Młoda musi porwać do zabawy każdego z mężczyzn. W dobrym tonie jest się zgodzić, nawet jeśli nie jesteśmy utalentowanymi tancerzami. Chodzi bowiem o pewien symbol. Taniec z nowożeńcami można wykorzystać na krótką rozmowę czy indywidualne życzenie, które chcemy przekazać na osobności. Prawo do odmowy tańca przystoi jedynie seniorom.

Gdy goście na sali weselnej zbierają się wokół Młodej Pary i podziwiają pierwszy taniec nowego małżeństwa, zarówno rodzinie, jak i przyjaciołom zdarza się uronić łzę. Widzimy dwójkę dorosłych ludzi, których często znamy od dziecka. Przypominamy sobie długą drogę, jaką razem przeszliśmy aż po dzień, w którym stanęli na ślubnym kobiercu. Dlatego pierwszy taniec weselny jest czymś znacznie ważniejszym niż zwykłe podrygi w rytm dowolnej muzyki. Do jego przygotowania powinniśmy podejść równie poważnie, co symbolicznie, aby pierwszy taniec weselny stał się pięknym wspomnieniem na całe życie.