Warto mieć na uwadze, że uroczystość ślubna i idące z nią w parze wesele, zupełnie różnią się od innych imprez. Zapraszamy rodzinę i przyjaciół, aby wraz z nami świętowali wejście na zupełnie nową drogę życia. Każdy jednak posiada swoje własne marzenia i koncepcje, które pragnie zrealizować. Aby wesele przebiegło tak, jak tego pragniemy, warto jest podejść do jego przygotowania na spokojnie, aby nic nie zostało przeoczone. Ślub ma stać się najpiękniejszym wspomnieniem, więc warto oszczędzić sobie zbędnego stresu.

Praktyczny terminarz ślubny składa się z kilku etapów, które są podzielone ze względu na czas. Obejmuje rzeczy, które musimy zrobić w konkretnym okresie przed weselem, tak aby wszystko „miało ręce i nogi”.

Co należy przygotować rok przed ślubem?

Pierścionek zaręczynowy już na palcu. Jest to czas największej euforii, ale i pierwsze pomysły, jak zaplanować wesele. Do ślubu wciąż jednak daleko. Warto więc usiąść na spokojnie i przeanalizować kilka najważniejszych elementów.

 1. Ustalcie wspólnie przybliżoną datę ślubu. Chodzi o miesiąc, w których chcielibyście, aby uroczystość się odbyła. Dokładniejsze planowanie póki co nie jest istotne.

 2. Spróbujcie stworzyć pierwszą listę gości. Tutaj pojawią się pierwsze dyletanty, jak chociażby to, czy zapraszać kogoś z osobą towarzyszącą czy nie. Pomyślcie także nad udziałem w weselu dzieci.

 3. Dojdźcie razem do wyboru miejsca na wesele. W pierwszej kolejności liczy się panujący klimat i lokalizacja. Możliwości jest wiele, od chat góralskich, przez domy weselne i luksusowe hotele. Zapytajcie sami siebie, czy chcecie przepychu, czy może coś bliżej natury? Coś tradycyjnego czy nietypowego? Musicie pragnąć tego samego, aby nikt nie poczuł się pokrzywdzony.

 4. Pomyślcie o rodzaju wesela. Można zdecydować się na ślub cywilny, kościelny i konkordatowy. Każdy z nich się różni i wymaga innych przygotowań.

 

O czym myśleć pół roku przed ślubem?

Gdy czas mija, coraz więcej musimy go poświęcać na przygotowania do wesela. Z każdy miesiącem, czujemy narastającą radość, ale i stres. Zaczynamy dostrzegać, ile jest pojedynczych elementów, które składają się na ostateczny efekt. Nie ma co jednak panikować. Zostało pół roku, więc trzeba poczynić już konkretne działanie.

 1. Należy mieć już ustalony i „zaklepany” termin ślubu. Musicie znać dzień, miesiąc i najlepiej godzinę, ponieważ do tego będziecie dostosować wszystko inne.

 2. Wynajmijcie salę weselną. Należy znać przybliżoną liczbę gości i styl, w jakim chcemy, aby była zachowana uroczystość.

 3. Zaplanujcie nocleg gości, jeśli nie jest w tym samym miejscu do sala weselna.

 4. Jeśli decydujecie się na ślub kościelny, udajcie się do proboszcza, aby ustalić szczegóły ceremonii ślubnej. Gdy nie jest to kościół, który dobrze znacie, warto zobaczyć na własne oczy, jak przebiegają w nim zaślubiny. Zazwyczaj w tym momencie pada decyzja o zapisaniu się na nauki przedmałżeńskie. Standardowo trwają od 4 do 10 tygodni w zależności od liczby spotkań w tygodniu.

 5. Zacznijcie szukać ubioru weselnego. Z garniturem zazwyczaj jest dużo łatwiej, ponieważ na suknię ślubną trzeba czasem poczekać. Mogą także być potrzebne dodatkowe przymiarki i zmiany. Należy pamiętać także o dodatkach do stroju.

 6. Stwórzcie wstępny budżet. Jeśli rodziny wspierają was finansowo to jasny podział wydatków na wesele bardzo pomaga w dalszym planowaniu.

Co zrobić na 4-5 miesięcy przed weselem?

Teraz dopiero zaczynają się najważniejsze kwestie. Należy dopracować istotne szczegóły, które zadecydują formie wesela, licznych udogodnieniach i atrakcjach. Każdej rzeczy pilnujcie. Nie ma miejsca na lenistwo. Można rzecz, że od teraz będziecie żyć weselem niemal każdego dnia, ale sami zobaczycie, że warto.

 1. W urzędzie stanu cywilnego odbierzcie swoje akty urodzenia., a w kancelarii parafialnej otrzymacie świadectwo chrztu i bierzmowania. Gdy decydujecie się na intercyzę, warto odwiedzić notariusza.

 2. Przeprowadźcie rozmowę z księdzem, który będzie udzielał wam ślubu. Poznajcie organistę i ustalcie z nim grane pieśni.

 3. Porozmawiajcie z druhnami i świadkami. Muszą znać wasze dokładne plany oraz to, jaka będzie ich dokładna rola podczas ceremonii.

 4. Pora wybrać oprawę muzyczną, kamerzystę oraz fotografa. Sprawdźcie opinie o nich i dokładnie prześledźcie ofertę. Warto opierać się o portfolio i od razu zaznaczać swoje preferencje.

 5. Powiadomcie pracodawców o ślubie i ewentualnej podróży poślubnej. Złóżcie wnioski o urlop. Według kodeksu pracy przysługują wam dwa dni wolne. Możecie pomyśleć także o zaproszeniu delegacji z zakładu pracy.

 6. Jeśli równolegle planujecie podróż poślubną to sprawdźcie oferty biur podróżnych i sprawdźcie ważność paszportów.

 7. Jeśli potrzeba wynająć autokar do przewożenia gości bądź samochód ślubny, warto pomyśleć o wcześniejszej rezerwacji.

Jakie poczynić przygotowania 2- 3 miesiące przed uroczystością ślubną?

Ostatnie miesiące są zazwyczaj bardzo ciężkie, ale jednocześnie przyjemne. Coraz wyraźniej widać ostateczną formę uroczystości. Można cieszyć się pięknymi dodatkami, które ozdobią nasze wesele. Dwa, trzy miesiące przed ślubem odbywają się cała kosmetyka uroczystości.

 1. Drukowane są zapraszania ślubne i cała papeteria. Wysyłacie je lub wręczacie osobiście.

 2. Zamówcie obrączki oraz ustalcie terminy u kosmetyczki, fryzjera, manicurzystki,  wizażystki itp.

 3. Ustalcie menu weselne, w tym alkohole, wypieki, dania ciepłe i zimne. Zamówcie tort weselny..

 4. Złóżcie dokumenty w Urzędzie Stanu Cywilnego.

 5. Zaplanujcie dekorację kościoła, samochodu, bukietów ślubnych i kwiatów na stoły.

Czego dopilnować w ostatni miesiąc?

W ostatnich tygodniach należy dopracować najmniejsze detale zwiane z uroczystością. Mogą zachodzić pewne zmiany, więc należy je na bieżąco uwzględniać. Kntrolujcie cały proces organizacyjny. Warto być w stałym kontakcie z wynajętymi firmami.

 1. Poproście o potwierdzenie przybycia gości na ślub. Jeśli ktoś niestety nie może przybyć, ale miejsce przy stole zostało już opłacone, można pomyśleć o kimś z listy zapasowej.

 2. Widząc już kto zadeklarował przybycie, zaplanujcie rozsadzenie gości przy stołach. Można kierować się wiekiem, sympatiami lub więzami rodzinnymi.

 3. Zaplanujcie zabawy weselne. Jeśli wynajęliście moderatora, przeprowadźcie z nim rozmowę. Zaznaczcie, czego nie lubicie i co warto unikać, aby wszyscy się dobrze bawili i nikt nie czuł się niezręcznie. Pomyślcie o oczepinach.

Co robić w ostatnie dwa tygodnie przed weselem?

Serce dudni coraz mocniej, lecz nie można zwalniać. Wciąż pozostało kilka rzeczy do zrobienia, aby wszystko przebiegło tak, jak powinno.

 1. W przypadku ślubu kościelnego, sporządźcie protokół przedślubny i ustalcie ostateczny przebieg mszy świętej.

 2. Ponownie przymierzcie suknię ślubną i garnitur. Warto rozchodzić swoje buty, aby móc bez przeszkód tańczyć całą noc.

 3. Zweryfikujcie ostateczną liczbę gości, a potem poinformujcie o niej właścicieli sali weselnej.

 4. Śledźcie prognozę pogody.

O czym pamiętać jeden dzień przed ślubem?

Można powiedzieć, że za wiele już nie można zrobić. Wszystko, co wydarzy się następnego dnia jest efektem wielu miesięcy skrupulatnych przygotowań. Pozostało tylko zbierać owoce swej pracy i zapiać wszystko na ostatni guzik.

1. Należy przygotować wszystkie wymagane dokumenty.

2. Tego dnia odbierzcie zamówione kwiaty, aby nie zwiędły.

3. Panna Młoda powinna spakować swoje kosmetyki i rzeczy codziennego użytku.

4. Uzgodnijcie z rodzicami i świadkami, kto czym się zajmie już na miejscu. Zachowajcie stały kontakt z bliskimi. Czasem nie warto robić wszystkiego samodzielnie.

Co jest najważniejsze w dniu ślubu?

Zdecydowanie warto się wyspać i po prostu cieszyć.  Teraz to wy jesteście najważniejsi! To jest wasz wyjątkowy dzień!

Co warto zrobić po ślubie i weselu?

Emocje jeszcze nie opadły. Wspomnienia są wciąż żywe, a rozmowy ubarwione całą uroczystością. Ten magiczny czas po ślubie, warto spędzić miło czas z partnerem, partnerką na całe życie.

 1. Wyślijcie podziękowania dla gości za przybycie na uroczystość i liczne prezenty.

 2. Schowajcie w jedno miejsce wszystkie pamiątki, zdjęcia i filmy z wesela, aby móc do nich łatwo wrócić w przyszłości.

 3. Zgłoście zmianę nazwiska do miejsca pracy, urzędu skarbowego i banku. Należy także rozpocząć wymianę dokumentów, takich jak: dowód osobisty, prawo jazdy czy paszport.

Rzeczy do zrobienia przed ślubem jest bardzo dużo. Istnieje wiele firm, które specjalizują się w organizacji wesel. Niektóre sale oferują część z usług, posiadają zaprzyjaźnionych fotografów, kamerzystów, florystki czy usługi cateringowe. Można więc korzystać z różnych form pomocy. Warto jednak przeżyć cały ten skomplikowany proces, a nawet związane z nim problemy, lęki i nerwy, ponieważ po całym tym trudzie, uroczystość smakuje jeszcze lepiej. Widząc ile trudu włożyliście w przygotowania, poczujecie z siebie dumę. goście będą dobrze wspominać uroczystość, a wy zdobędziecie jedno z najcudowniejszych wspomnień na całe życie.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.