Ogólnie przyjęło się, że sezon ślubny zaczyna się w maju i trwa do końca września. Okres wiosenny i letni przyciąga najwięcej Młodych Par, lecz pozostałe miesiące także cieszą się dużą popularnością. Wiele osób nie lubi upałów, więc woli wybierać chłodniejszy czas w roku. Każdy z nas ma pewne upodobania i przyzwyczajenia. Jakiś konkretny dzień może być wyjątkowy, ponieważ jest rocznicą oświadczyn lub dniem, w którym się para się poznała. Jakie są zalety różnych miesięcy? Czego powinni oczekiwać nowożeńcy po ślubie w zimie lub lato? Na co warto zwrócić uwagę, wybierając najlepszy miesiąc na wesele?

Zacznijmy od początku roku. W okresy zimowe całkowicie odpadają plany wesela w plenerze, za to są świetnym rozwiązaniem, gdy zależy nam na oszczędności pieniędzy. Po za sezonem, hotele i domy weselne często oferują dodatkowe rabaty. Styczeń jest najzimniejszym miesiącem, luty także nie cieszy się zbyt wielką popularnością. Największymi wadami wesela w zimie są niskie temperatury oraz to, że dzień jest o wiele krótszy. Kiedy jednak myślimy o zaletach, pojawia się nam w głowie piękny plener wśród drzew iglastych i śniegu.

Kościoły często są wciąż przyozdobione po Świętach Bożego Narodzenia. Ważne jest także to, że są to pierwsze tygodnie nowego roku, czyli idealny symbol wspaniałego początku wspólnego życia. To, co jest wadą, jednocześnie staje się zaletą. Ciemne niebo, niesamowity klimat oraz śnieg czynią z uroczystości coś niesamowitego. Dodatkowe punkty zdobywają wtedy wesela w górach, karczmach i gospodach z drewna.

Wraz z początkiem wiosny liczba ślubów rośnie. Niewiele par decyduje się na wesele w marcu. Śnieg dopiero topnieje, wciąż jest szaro i wilgotno. Jest to także okres Wielkiego Postu, kiedy to powinniśmy wstrzymywać się od hucznych zabaw. Marzec zyskuje jednak podczas ślubów cywilnych. Dużo łatwiej wtedy o wolny termin, zarezerwowanie sali i menu weselnego. Zdecydowanie więcej osób decyduje się pobrać bliżej kwietnia, ponieważ jest to pierwszy wiosenny miesiąc. Przyroda budzi się do życia, a nasze samopoczucie poprawia się po zimowej szarudze.

Zaczynają się Święta Wielkiej Nocy, czyli czas radości i świętowania. Standardowo w tym dniu w niemal każdym kościele trwa jakiś ślub. Nie można jednak za bardzo się zachwycać. Wiosna wciąż nie zaczęła się na dobre i może przywitać nas ulewnymi deszczami. Warto pamiętać starą, dziecięcą piosenkę: „Kwiecień, plecień, bo przeplata. Trochę zimy, trochę lata.”

Kwiecisty, pachnący maj jest początkiem sezonu ślubnego. To miesiąc miłości, gdzie wszystko dookoła staje się kolorowe i świeże. Słońce zaczyna grzać mocniej, lecz wciąż nie musimy się martwić o upały. Kiedyś jednak uważano, że majowe pary zakończą swój związek szybko. Mówiło się, że ”w maju ślub to szybki grób”. Wiele osób zauważa także, że w tym miesiącu nie ma litery „r”, która uważana jest za symbol szczęścia. Gdy jednak nie wierzymy w zabobony, warto zdecydować się na ten przepełniony nowym życiem, zielenią i zapachami czas.

Największe szaleństwo ślubne trwa od czerwca, gdy staje się słonecznie. Dodatkowo litera „r” w nazwie miesiąca dobrze nam wróży. Zazwyczaj w tym czasie zyskuje także catering, ponieważ pojawiają się sezonowe warzywa i owoce. Na stołach górują świeże truskawki. Wadą jest na pewno to, że czerwiec jest bardzo oblegany przez Młode Pary. Możemy mieć problemy ze znalezieniem muzyków, fotografów oraz wymarzonej sali weselnej. Planując wesele w czerwcu, musimy o tym odpowiednio wcześniej pomyśleć.

Lipiec choć nie ma w nazwie litery „r” to oferuje wysokie temperatury i bujną zieleń. Ślub można zaplanować praktycznie wszędzie. Młode Pary chętnie udają się nad morze. Górują wesela w plenerze, w lasach, na polanach i nad jeziorami. Jeśli sala weselna posiada klimatyzację to upał nie będzie zbyt wielkim problemem. Dodatkowo nawet noce są bardzo ciepłe, więc zabawa może trwać do białego rana. Należy mieć jednak na uwadze przelotne burze, które mogą pojawić się w tym czasie.

Prawie każda para chce mieć ślub w sierpniu. Dlaczego jest jednak tak popularny? Ponieważ sierpień najpiękniejszy miesiąc lata. Jest nie tylko ciepło, ale i sucho. Wesele w sierpniu potrafi jednak spowodować pewne problemy. Wysoka temperatura jest niekorzystna nie tylko ze względu na gości, ale i jedzenie, które szybciej się psuje. Najlepiej zrezygnować z wszelkiego rodzaju ciast z kremem. Dodatkowo jest to czas urlopów, więc wielu z naszych gości może być nieobecnych. Ze względu na swoją wielką popularność, wesela w sierpniu trzeba nieraz planować nawet trzy lata do przodu.

Ciekawą alternatywą jest wrzesień, ponieważ w Polsce zazwyczaj wciąż możemy cieszyć się wspaniałą pogodą. Upały powoli zaczynają nam odpuszczać, a goście w większości wracają z wakacji, ponieważ zaczyna się szkoła. Co prawda początek roku szkolone często wiąże się z większymi wydatkami, lecz jeśli powiadomimy gości odpowiednio wcześniej, nie narazimy ich na dyskomfort. Warto także pamiętać, że to doskonały czas na planowanie podróży poślubnej, ponieważ ceny wyjazdów są niższe niż w czasie wakacyjnym.

Nastaje październik i powoli zaczyna się jesień, która także posiada wielu miłośników. Ciężko się dziwić. Temperatury wciąż są przyjemne, słońce pada długimi promieniami, a drzewa pokrywają kolorowe liście. Polska, złota jesień pozwala odbyć niesamowite sesje zdjęciowe, ale czasem warto mieć pod ręką parasol.

Listopad nie należy do zbyt chętnie wybieranych na ślub. Robi się ciemniej i chłodniej. Ze względu na Uroczystość Wszystkich Świętych ten czas poświęcamy na zadumę i wspominanie. To jednak dobry czas dla osób, które nie chcą wydawać zbyt dużych sum pieniędzy. W listopadzie o wiele łatwiej o wygodny termin, miejsce i oprawę wesela. Natomiast grudzień to czas magiczny. Przeżywamy go najmocniej ze wszystkich miesięcy w roku.

Trwa Adwent i zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, więc osoby religijne starają się wystrzegać imprez. Ale dni jest wiele, a wyjątkowo kuszący jest czas po Wigilii. Panuje niezwykła atmosfera bliskości rodzinnej. Ulice i kościoły są dodatkowo oświetlone i przyozdobione. Mamy także wielkie szanse, że za oknami spadnie śnieg. Wesela w grudniu z całą pewnością nikt nie zapomni. Pozwala ono także wejść w nowy rok jako małżeństwo, co jest niezwykle symboliczne.

Niezależnie jednak na jaki miesiąc się zdecydujemy, najważniejsze są nasze uczucia. Gdy szczerze pragniemy spędzić z kimś resztę życia, każdy dzień jest niezwykły, a wesele wywoła wzruszenie i radość u wszystkich gości. Warto wziąć pod uwagę różne okoliczności, które otaczają daną datę, jednak to dobro i wygodna Młodej Pary jest kluczowa, aby wesele było udane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.