Zbliża się ten najważniejszy dzień w Twoim życiu? Marzysz o weselu jak z bajki? W ferworze weselnych przygotowań pozostało podjąć jeszcze jedną najważniejszą decyzję – gdzie urządzić wesele? Dworki, pałacyki, hotele, sale bankietowe, restauracje, plenery… to tylko niektóre propozycje, którymi dysponuje rynek weselny. Różnorodność obiektów weselnych i ich liczba często nie ułatwia wyboru. Na co więc zwrócić uwagę, by miejsce, które wybierzemy, zagwarantowało nam i naszym gościom piękne wspomnienia na lata i nie pozostawiło goryczy niesmaku?

1. Pamiętaj, że miejsce, w którym odbędzie się przyjęcie ślubne, ma spełniać przede wszystkim Twoje oczekiwania.

Co ważne, sala weselna musi pasować do charakteru uroczystości. Wymarzyłaś sobie ślub w stylu boho, a myślisz
o luksusowym hotelu w centrum miasta…? To nie może się udać! Wybierz raczej namiot weselny albo folkową salkę w naturalnej scenerii lasu lub jeziora. Absolutnym trendem od kilku lat jest wybieranie motywu przewodniego wesela. Personalizuje on charakter imprezy i nadaje mu unikatowy wymiar. Motywem przewodnim są najczęściej elementy wystroju kojarzące się bezpośrednio z Parą Młodą.

Jeśli wymarzyłaś sobie wesele w stylu glam, a rozważana przez Ciebie sala ma sielską tapetę w pastelowe kwiatki – poszukaj czegoś innego. Gwarantujemy, że nawet odpowiednio dobrane obrusy, kandelabry z modnymi kwiatami, eleganckie winietki, połyskujące świeczniki i stylowe serwetki nie przyniosą oczekiwanego czy spójnego efektu.

Warto pamiętać, by o sprawach dekoracji porozmawiać z właścicielami obiektu. Niektórzy gospodarze nie godzą się, by ingerować w dekoracje lokalu. Może być to później przykrym zaskoczeniem dla Młodej Pary. Koniecznie skonsultuj też liczbę stołów i krzeseł. Chcesz, by na Twoim weselu pojawiły się okrągłe bankietowe stoliki? Nawet jeśli sprawdzisz, że sala takimi dysponuje, upewnij się, że ich liczba jest wystarczająca.

2. Część Twoich gości musi pokonać wiele kilometrów, by przybyć na Twoje przyjęcie.

Doceń ich trud i zadbaj o komfortowe zakwaterowanie dla nich. Wybierz przyjęcie w hotelu lub poszukaj domu weselnego z zapleczem noclegowym. Miej na uwadze też gości z małymi dziećmi. Oni również wymagają bezpiecznego miejsca, w którym maluch mógłby pójść spać, gdy rodzice wrócą na imprezę. Oczywistym must-have jest pokój dla Pary Młodej! To Wy jako gospodarze musicie zostać do końca uroczystości. Zmęczenie związane ze stresem, dużą ilością emocji, mnóstwem przygotowań i na koniec dobrą zabawą powinny być zrekompensowane wygodnym, klimatycznym pokojem dla nowożeńców. Warto sprawdzić ofertę domów weselnych, ponieważ wiele z nich oferuje taką usługę gratis.

3. Wesele to jedna z nielicznych uroczystości, w których spotyka się cała rodzina i może ze sobą nie tylko porozmawiać, ale i świetnie bawić się w tańcu.

Sukcesem udanego przyjęcia jest sytuacja, w której goście większość czasu spędzają na parkiecie. Zadbaj, by był on adekwatnie duży do liczby zaproszonych gości. Zbyt mały parkiet sprawi, że goście będą deptać sobie po palcach, co może zniechęcać uczestników imprezy do wspólnej zabawy. Nie popadaj też w skrajności. Jeśli planujesz kameralną imprezę dla kilkunastu gości, zbyt otwarta przestrzeń na parkiecie sprawi, że będą oni czuć się skrępowani. Wybierz optymalne rozwiązanie. Pamiętaj, że parkiet powinien mieć dobrą nawierzchnię. Śliskie płytki z wysokim połyskiem mogą nie sprawdzić się w takiej sytuacji, a także stać się niebezpieczne dla Twoich gości. Parkiet to nie tylko część taneczna, ale również miejsce dla muzyków lub DJ-a. Sprawdź, czy jest na sali odpowiednie miejsce również dla nich.

4. Lokalizacja czasem staje się najważniejszym aspektem wyboru obiektu weselnego. I słusznie!

Odległość od kościoła lub urzędu stanu cywilnego, gdzie odbywa się ceremonia zaślubin musi być niewielka. Zwykle Pary Młode wybierają obiekty weselne w promieniu od kilku do kilkunastu kilometrów. Zbyt długa trasa może być męcząca dla gości i zabiera czas cennej zabawy. Sam przejazd do sali znacznie różni się od codziennej drogi pokonywanej samochodem. O ile dystans 30-kilometrowej trasy do pracy nie przeraża nas, o tyle podczas weselnego przejazdu może stać się zbyt uciążliwy, głównie przez lokalne tradycje robienia bram i trąbienia.

Zwróć uwagę czy obiekt zlokalizowany jest w sąsiedztwie terenów zielonych. Dobrym pomysłem jest wybór miejsca z zadbanym ogrodem bądź parkiem. Dla Twoich gości spacer pomiędzy tańcami może stać się przyjemnym odpoczynkiem. A przede wszystkim dużo lepiej wyglądają zdjęcia w pięknej, naturalnej scenerii niż przy ruchliwej szosie czy na asfaltowym parkingu.

5. Sprawdź w internecie opinie na temat sali weselnej, na którą się decydujesz.

Same zdjęcia mogą jedynie pomóc Tobie w wyobrażeniu sobie zaaranżowania własnej uroczystości. Warto jednak skorzystać z doświadczenia Par Młodych, które organizowały już tam swoje przyjęcie. Możesz się dowiedzieć więcej na temat gościnności gospodarzy obiektu i zapoznać się z obiektywną opinią o smaku menu weselnego. Dowiesz się także o wszystkim, co zwykle zaskakuje nas już w trakcie imprezy, m. in. nagłośnienie sali, akustyka, światła, klimatyzacja, obsługa… Sprawdź też szacunkową cenę, jaką będziesz musiała zaplanować na ten dzień, bo wynajmem sali wiążę się nie tylko z ceną „za nakrycie”. Upewnij się więc, czy w obiekcie są naliczane dodatkowe opłaty za usługi, takie jak tort lub tzw. „korkowe”. Pamiętaj, żeby ślubować tak, by nie zbankrutować!

To już wszystko! 5 najważniejszych kwestii, o których należy pamiętać. A Wy co byście dodali do naszej listy? Napiszcie w komentarzach!

3 Comments

  1. Ciężko znaleźć miejsce, które spełnia wszystkie oczekiwania 😉
    Ja chciałabym mieć przy sali piękny plener: ogród, jakiś staw. A gdyby jeszcze to wszystko było oświetlone lampkami to już w ogóle byłoby to spełnienie marzeń. Trzeba jednak pomyśleć o innych kwestiach: dojazd, liczba miejsc na sali, no i ewentualny nocleg (w moim przypadku od goście od strony Pana Młodego są w większości przyjezdni). Póki co mam na oku sale takie jak tu!
    Planowanie wesela to nie lada wyzwanie 🙂

    Sandra92

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.