Większość osób wyobraża sobie dzień swojego ślubu już od dziecka. Zazwyczaj jednak, gdy Młoda Para zaczyna organizować wesele, dostrzega jak ciężkie jest to zadanie. Jest wiele kwestii, o których zdajemy sobie sprawę, gdy jest już za późno. O czym trzeba pamiętać i jakich rzeczy zdecydowanie nie można pominąć, organizując wesele?

Gdy nadchodzi czas naszego ślubu, planujemy idealną uroczystość pełną kwiatów, konfetti, smacznego jedzenia i klimatycznej muzyki. Okazuje się jednak, że bardzo wiele rzeczy trzeba zaplanować z wyprzedzeniem. Niedokładność i niedbalstwo może całkowicie zniszczyć uroczystość. Należy pamiętać o terminach, próbach i przymiarkach. Niektóre rzeczy wydają się tak oczywiste. Są jednak rzeczy, o których trzeba pamiętać organizując wesele. Wymagają one specjalnej uwagi jeszcze przed uroczystością, ponieważ wpływają zarówno na sukces zabawy, jak i samopoczucie gości.

Kto poprowadzi wesele?

Początkowo wiele Młodych Par myśli, że kluczem do dobrej zabawy weselników jest utalentowany i dobrze brzmiący zespół lub DJ. Niestety, ale wybór muzyki na wesele to tylko połowa sukcesu. Oprawa dźwiękowa jest ważnym elementem uroczystości. Towarzyszy gościom od samego wejścia na salę weselną aż po chwilę jej opuszczenia.

Muzyka decyduje o nastroju gości, ale nie wystarczy, aby zachęcić ich do zabawy. Problem ten pojawia się często na początku wesela, gdy niechętnie podchodzi się do tańca. W takiej sytuacji ważną rolę odgrywa wodzirej bądź przodownik zespołu. DJ także może posiadać umiejętności zachęcania do zabawy. Aby mieć pewność, że wesele przebiegnie tak jak sobie zaplanowaliśmy, najlepiej zadbać o osobę, która poprowadzi uroczystość.

Muzyczny kompromis

Podążając dalej śladem muzyki weselnej, należy skupić się na odpowiednim wyborze puszczanych lub granych piosenek. Niezależnie czy Młoda Para decyduje się na wynajem zespołu, orkiestry, DJ czy innych artystów, wesele baz tańca i zabawy jest nieudane. Zachęcić gości do wejścia na parkiet nie jest łatwo, dlatego musi ktoś się tym zająć. Mimo to nawet najlepszy wodzirej nie da sobie z tym rady, jeśli muzyka nikomu się nie pasuje. Wiadomo, że wszystkim nie da się dogodzić. Młoda Para niekoniecznie musi lubić to co reszta rodziny, ale jeśli chcemy, aby wszyscy dobrze się bawili, musimy szukać złotego środka.

Gusty starszych osób i młodzieży będą od siebie oddalone jak niebo a ziemia. Konieczny jest więc muzyczny kompromis. Przygotowanie listy przebojów, która będzie różnorodna pod względem gatunków muzycznych zajmuje jednak sporo czasu. Warto skorzystać z sugestii zaproszonych gości, jeśli nie znamy się na konkretnym nurcie muzycznym. Gdy każdy zaproponuje coś od siebie, parkiet zdecydowanie nie będzie pusty.

Para Młoda na parkiecie

Szczególnie na początku wesela panuje spore zamieszanie. Goście szukają swoich miejsc, a wiele osób wciąż wita się z dawno niewidzianymi członkami rodziny. Młoda Para wykorzystuje zazwyczaj zajmuje się otrzymanymi prezentami lub znika na czas zdjęć ślubnych. Może to jednak zdezintegrować i rozproszyć gości. Gdy nowożeńcy wracają, okazuje się, że goście sztywno siedzią przy stołach. Dlaczego? Póki Młoda Para nie wykona pierwszego tańca, nikt nie pomyśli o zajęciu parkietu.

Czasem zdarza się, że po wszystkich tańcach uroczystych, czyli z rodzicami, teściami i dziadkami, zainteresowanie parkietem spada. Para Młoda musi więc sama dużo tańczyć i bawić się, aby zachęcić innych. Goście w końcu przyszli na wesele dla nich i chcą przebywać wraz z nimi.  Jeśli nowożeńcy siedzą za stołem, nie mogą oczekiwać, że inni będą chętnie się bawić.

Dopasowana sala weselna

Dopasowana sala wesela to bardzo istotna kwestia, która decyduje o jakości zabawy. Jeśli chcemy zapewnić gościom swobodę poruszania się, warto pamiętać, że nie zawsze większa przestrzeń się sprawdzi. Wesela na 30 osób nie powinno odbywać się na sali weselnej dla 200 osób. Szybko zaczną powstawać grupki, a fotografie będą wyglądać nieatrakcyjnie. Zabawie sprzyja delikatny tłok na parkiecie. Oczywiście, sala weselna nie może być ciasna. Trzeba pamiętać, że wiele osób będzie pod wpływem alkoholu, przez co może ucierpieć zastawa stołowa. Dodatkowo latem, małe przestrzenie są bardzo duszne, a goście i tak będą się pocić podczas tańca. Sala weselna powinna być więc klimatyzowana.

Dobrze jest wybrać salę weselną, która ma zarówno parkiet do tańczenia, jak i wystarczająco dużo miejsca na stoły. Rozdzielanie przyjęcia nie sprzyja integracji. Ważne jest także uwzględnienie wielkości sali w planowaniu oprawy muzycznej. Jeśli dźwięk będzie nieprzyjemny i ledwo słyszalny, to zabawa nie będzie udana. Złą akustykę mają wysokie i zabytkowe budynki. Dźwięk źle odbija się od ścian z płytkami. Dużo lepszym rozwiązaniem są niezbyt wysokie, ale przeszklone sale weselne.

Organizacja wymarzonego wesela to zadanie, które może przerosnąć, jeśli nie podejdzie się do niego z odpowiednim nastawieniem. Należy być uważnym i spokojnym. Nie warto podejmować nieprzemyślanych decyzji pod wpływem chwili. Aby nie zapomnieć o tym, co jest ważne podczas organizacji wesela, dobrze jest zrobić sobie harmonogram z podziałem na główne zadania. Dzięki temu nie pominiemy ważnych terminów ani rzeczy do zrobienia. W końcu wesele jest jedynym takim przeżyciem w życiu, dlatego nie warto go psuć przez jedno czy dwa niedopatrzenia.