Samochód do ślubu musi wpasowywać się w charakter uroczystości i styl życia Młodej Pary. Wybór auta, jakim pojedziemy z kościoła lub urzędu jest więc szczególnie ważny podczas organizacji wesela tematycznego. Niezależnie jednak czy planujemy samodzielnie prowadzić samochód do ślubu, czy ktoś nam w tym pomoże, warto skupić się na wybraniu idealnego pojazdu. 

Odpowiedni samochód musi zapewnić wygodę i bezpieczeństwo podczas podróży. Warto pamiętać, że może ona zostać przerywana przez sąsiadów, rodzinę i przyjaciół, którzy zrobią tzw. bramę weselną. Zagradzają drogę Młodej Parze, która aby móc dalej jechać musi wkupić się w ich łaski. Zazwyczaj wręczają w zamian jakiś drobny upominek. Często pojawiają się śpiewy i życzenia, a to rodzi konieczność kilkukrotnego wsiadania i wysiadania do samochodu. Tego typu zwyczaje pojawiają się dość często w małych miasteczkach i na wsi.

Najpopularniejszym sposobem na podróż z kościoła do domu weselnego, gdzie odbędzie się zabawa, jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. Tego typu przedsiębiorstwa oferują wynajem różnego rodzaju pojazdów: od bryczek, przez zabytkowe samochody, aż po luksusowe limuzyny weselne. Można zdecydować się po prostu na auto, które nam się podoba, albo takie, o którym zawsze marzyliśmy. W końcu do ślubu pojedziemy tylko raz w życiu! Można to zrobić z klasą!

Wybierając samochód na wesele, należy najpierw uwzględnić kilka czynników. Przede wszystkim cenę. Może ona znacząco pójść w górę, gdy mówimy o prawdziwych perełkach motoryzacji. Kabriolet czy rolls royce wyniesie nas znacznie więcej niż zwykły samochód. Warto także pomyśleć o ubraniu, jakie będziemy mieć na sobie podczas wesela. Obcisła suknia Panny Młodej może sprawić, że podróż konno lub motorem stanie się prawdziwym utrapieniem.

Limuzyna do ślubu

Wybór limuzyny na samochód weselny to idealne rozwiązanie, gdy planujemy uroczystość z przepychem. Jest to w końcu symbol luksusu i dostatniego życia. Ponadto, może to być nasza jedyna szansa na podróż limuzyną w życiu, bo nie należy ona do codzienności na polskich drogach. Przed wyborem limuzyny na wesele, warto jednak wziąć pod uwagę jej wymiary. Zdecydowanie nie jest to samochód mały. Kierowanie nim nie należy do najłatwiejszych zadań.

Powinniśmy zadać sobie pytanie, czy taki samochód wjedzie w wąskie uliczki przed naszym domem? Czy limuzyna skręci na plac kościelny, i czy zmieści się na parkingu? Aby na pewno przeciśnie się przez podwórze domu weselnego? Dodatkowo, jeśli ślub odbywa się w zimie to warto pamiętać, że limuzyny mają tylny napęd. Przy tak dużej masie i szerokim rozstawie kół może to spowodować problemy na śliskiej powierzchni. W zimowe miesiące lepiej zrezygnować z limuzyny, jeśli nie chcemy w dniu ślubu być zmuszeni jej pchać.

Samochód zabytkowy do ślubu

Starodawne samochody ciszą się ogromną popularnością głównie ze względu na nietypowy i pełen uroku wygląd. Komu nie marzył się kolorowy garbusik udekorowany kwiatami? A najlepiej, jeszcze jak ciągnie za sobą pęk starych puszek na sznurkach. Robiąc przy tym wiele hałasu, ogłasza, że nadjeżdża Młoda Para.  Równie mocno co wykorzystanie samochodów zabytkowych, rośnie popularność wesela w stylu naturalnym lub retro. Stare auta prezentują się na nich po prostu przepięknie. Samochód zabytkowy na wesele swoje jednak kosztuje. Obecnie ceny wahają się w granicach kilku tysięcy złotych. Należy także pamiętać, że wynajem dotyczy tylko jednego dnia, a czasem wręcz tylko kilku godzin.

Tego typu pojazdy choć wyglądają oszałamiająco, często są jednak niewygodne. Wiele samochodów retro, które pochodzą z lat 20. i 30. ubiegłego wieku są dość małe. Problem może pojawić się przy rozkloszowanych sukniach ślubnych albo dużej ilości prezentów i bukietów, które zwyczajnie w takim aucie się nie zmieszczą. Natomiast samochody pochodzące z lat 60. i 70. mają dość surowe i kanciaste wnętrze.

Bryczka do ślubu

Konie to piękne i majestatyczne zwierzęta, które zawsze kojarzą się nam ze ślubem. W niemal wszystkich bajkach z dzieciństwa podróżowały nimi królowie i królowe. Gdy marzy nam się bajkowy ślub, można pomyśleć o wynajmie na wesele dorożki lub bryczki. Panna Młoda w sukience w stylu princess będzie w nich wyglądać, jak prawdziwa księżniczka, ale jeśli czekająca nas droga jest długa i wyboista, nie będzie to zbyt wygodny sposób podróży.

Bryczki i dorożki można pięknie ozdobić kwiatami i wstęgami, co sprawi, że już z daleka ludzie na ulicy będą widzieć nadciągającą Parę Młodą. Podczas podróży bryczką towarzyszą nam okrzyki ludzi dookoła, a twarz owiewa przyjemny wiaterek, co tworzy niezapomniane przeżycie. Dodatkowo cena takiej usługi jest dość niska.

Problem w tym, że bryczka lub dorożka sprawdzają się tylko w przypadku słonecznej i bezwietrznej pogody. Pan Młody nie podjedzie bryczką po przyszłą żonę, ani nie zabierze dorożką bukietów otrzymanych w kościele. Potrzebny jest więc mobilny i szybki samochód w zapasie.

Nikt jednak nie broni pojechać do ślubu „z jajem”, wywołując śmiech wszystkich gości oraz przechodniów na ulicy. Młode Pary czasem miewają odważne pomysły i jako pojazd ślubny wybierają… rower lub meleks! 

Coraz większą popularnością cieszą się samochody weselne, które mają w sobie coś zabawnego. Młode Pary chętnie wykorzystują własne samochody, minibusy, kamery lub tzw. ogórki. Duże pojazdy są bardzo wygodne, można w nich przewozić ubrania na zmianę oraz mieszczą wszystkie prezenty ślubne. Ponadto, ciężko nie uśmiechnąć się pod nosem, widząc Nowożeńców jadących po drodze udekorowanym „ogórkiem”.

Nikt nie zabroni nam pojechać na własne wesele choćby rowerem, ale czasem lepiej postawić na większą praktyczność niż efektowność. Ostatecznie liczy się w końcu to, aby dotrzeć na własne wesele w radosnym nastroju, nie martwiąc się o ewentualne problemy z pojazdem.