Niezależnie od pory roku, nasze polskie góry potrafią oczarować. Zachwycające krajobrazy ośnieżonych szczytów, wielokolorowych lasów czy kwiecistych łąk, stanowią doskonałe tło pod organizację najważniejszego dnia w życiu zakochanych. Wesele w górach posiada wiele zalet: bogata przyroda, góralskie przysmaki, rodzinna atmosfera oraz oryginalna architektura. Dlaczego warto zdecydować się na ślub w górach? Jakie naturalne walory regionu warto wykorzystać?

Góralska przyroda- dekoracją sali weselnej

Piękna przyroda zarówno w okolicach Zakopanego, Szczyrku, Szklarskiej Poręby czy Karpacza posiada swoje własne, wyjątkowe cechy. Ciągnące się po wzgórzach lasy mieszane lub iglaste wyglądają zachwycająco zimą i jesienią. Pokryte śniegiem stroki narciarskie dają szansę organizowania niezapomnianych wieczorów panieńskich i kawalerskich. Jesienią, gdy liście zmieniają kolory, można cieszyć się mieszanką złota, czerwieni i brązu. Latem i wiosną doliny pokrywa kwiecisty dywan, a powietrze wypełniają słodkie aromaty. Wesele w górach oferuje jedyne w swoim rodzaju doznania wizualne.

Przyroda daje ogromne możliwości planowania sesji fotograficznych Młodej Pary. Nie tylko panorama górskich szczytów jest warta upamiętnienia. Zdjęcia z gośćmi weselnymi, gdzie w tle widać rzekę, wodospad, łąkę lub jezioro będą stanowić wyjątkową pamiątkę na całe życie. Ślub w górach umożliwia zaplanowanie uroczystości w plenerze. Można w tym celu wykorzystać altanki na polanach lub pomosty na jeziorach. Malujący się za plecami Młodej  Pary krajobraz sam w sobie będzie najpiękniejszą dekoracją.

Kultura i tradycja góralska- gwarancją udanej zabawy weselnej

Co jak co, ale górale bawić się potrafią. Niesamowitą energię i radość na parkiet wprowadzają kapele góralskie. Za ich sprawą sala weselna zmienia się w miejsce hucznej biesiady, trwającej do białego rana. Takie jest właśnie każde wesele w górach! Drewniane kościoły są świetnym rozwiązaniem podczas kameralnych, rodzinnych uroczystości. Natomiast gdy planujemy wielką zabawę, znajdziemy wiele karczm i gospód, gdzie można poczuć prawdziwie góralską gościnność. Sale weselne w takich pensjonatach często wykonane są z surowego drewna, a do dekoracji użyto owczych lub baranich skór, co tworzy wyjątkowy, swojski klimat.

Ponadto nawet nowoczesne hotele w górach inspirują się góralską architekturą, tradycją i kulturą. Spiczaste dachy, wykute w drewnie detale czy haftowane tkaniny można odnaleźć w pokojach gościnnych i restauracjach. Sala weselna może być przyozdobiona naturalnymi akcentami, takimi jak bukiety z polnych kwiatów, wiązki wrzosu, jemioły, rozmarynu lub lawendy. Panna Młoda może nosić czerwone korale na szyi lub wianek we włosach. Sale weselne z widokiem na góry robią piorunujące wrażenie również zimą, gdy światła okolicznych domów migoczą, a z nieba pada śnieg.

Najlepszy stół swojski na weselu

Ustawianie na sali weselnej stołu z mięsami, wędlinami i serami domowego wyrobu to już tradycja. Ciężko sobie wyobrazić uroczystości, na której tego akcentu by brakowało. Decydując się na wesele w górach, możemy mieć pewność, że wykorzystane specjały są naturalne i świeże. Na stole wiejskim mogą pojawić się sery, dania z baraniny oraz regionalne alkohole, które zachwycają nie tylko smakiem, ale także zapachem.

Dzięki góralskim przysmakom, na sali weselnej unosi się aromat ziół oraz przypraw, które pobudzą apetyt nawet najbardziej wybrednego z gości. Góralska kuchnia ma działanie rozgrzewające, dzięki czemu weselnikom nie straszne będą nawet wielki mrozy. Ponadto większość z wykorzystywanych składników pochodzi od lokalnych dostawców i hodowców.

Wesele w górach pozwala nadać uroczystości wyjątkowego charakteru, jakiego nie znajdziemy nigdzie indziej na mapie kraju. Możemy stworzyć magiczną, zimową scenerię bądź pełną życia zabawę. Uzupełnieniem wszystkiego są liczne atrakcje sportowe. Można zaplanować jazdę kuligiem lub wspólne ognisko pod gwiazdami. Podczas organizacji wesele w górach możliwości są nieograniczone, dzięki czemu Młoda Para może zaplanować ten najważniejszy dzień w życiu, dokładnie tak, jak sobie wymarzyła.