Para Młoda dokonała już wszystkich zwyczajów ślubnych w domu, uroczyście przysięgła miłość przed ołtarzem oraz opuściła kościół. To wcale jednak nie koniec zwyczajów weselnych. Co jeszcze Nowożeńcy muszą zrobić, aby zapewnić sobie długie i szczęśliwe życie? Jakie zwyczaje ślubne czekają na nich na sali weselnej? Co dokładnie znaczą oczepiny lub przenoszenie przez próg? Skąd wzięły się niektóre przesądy ślubne?

Wcześniej pisaliśmy już o najpiękniejszych zwyczajach weselnych znanych w poszczególnych regionach Polski. Wyjaśnialiśmy znaczenie i przebieg tradycyjnych rytuałów odbywających się przed dniem ślubu, a także chwilę po nim. Artykuł na ten temat możesz przeczytać tutaj: Najpiękniejsze zwyczaje weselne- cz. I.

Zwyczaje weselne po ślubie

Ślub to jednak dopiero początek drogi. Po nich czeka nas długie i szczęście życie u boku ukochanej osoby. Czasem pojawiać się będą jednak gorsze momenty i chwile zwątpienia, które trzeba będzie wspólnie pokonać. Nie zaszkodzi więc odrobinę sobie pomóc już zawczasu. Jak? Otóż, nasze babcie i prababcie kultywowały zwyczaje weselne, które miały odganiać złe moce oraz dobrze wróżyć na przyszłość. Wierzono, że pomagają one Młodej Parze wieść spokojne i długie życie. Co należy zrobić od razu po ślubie, aby zagwarantować sobie Happy End?

Powitanie chlebem i solą 

Witamy Was chlebem i solą, aby Wam chleba i soli nigdy w życiu nie zabrakło”

Takimi słowami wita się Nowożeńców w miejscu, gdzie ma odbyć się zabawa weselna. Najczęściej zwyczaj ten wprowadzają sami pracownicy obiektu, a rzadziej jej uczestnicy. Ofiarowują oni Zakochanym pięknie wypieczony chleb, sól i dwa kieliszki wódki, aby zapewnić im dobrobyt w dalszym życiu.

Dlaczego akurat taki zestaw? Zwyczaj weselny odnosi się do najstarszej symboliki, w której chleb oznacza bogactwo. Sól ma odpędzić złe duchy i przerwać rzucone za Zakochanych uroki. A wódka? Cóż… wódkę trzeba wypić ;). Najlepiej, nie krzywiąc się przy tym za bardzo, a potem rozbić kieliszki, rzucając nimi przez prawe ramię.

Liczba rozbitych kawałków szkła mówi o tym, ile wspólnych, szczęśliwych lat Zakochani mają przed sobą. Jeśli jeden z kieliszków nie zostanie rozbity, zadaniem drużby Pana Młodego jest roztrzaskanie go nogą.

Przenoszenie przez próg

Po powitaniu chlebem i solą następuje przenoszenie przez próg Panny Młodej. Zwyczaj ten jest w bardzo symboliczny sposób pokazuje rytuał „przejścia”, czyli zmiany stanu cywilnego z panienki na mężatkę.

Przenoszenie przez próg było popularne już w starożytnym Rzymie. Uważano, że potknięcie się Panny Młodej podczas przechodzenia przez próg to zły omen. Najlepiej było tego uniknąć, więc Pan Młody brał wybrankę serca na ręce i dosłownie przenosił ją ponad niebezpiecznym progiem, gdzie czaiły się złe i złośliwe duszki, mogące robić psikusy.

Zwyczaj weselny zasiadania do stołów

Dawniej za to, gdzie usiądzie który z gości, odpowiadała matka Panny Młodej. Każdemu weselnikowi z osobna wybierała miejsce przy stole, ponieważ najlepiej znała relacje rodzinne.Dziś goście albo sami decydują, gdzie usiądą, albo decyduje za nich Para Młoda. W tym drugim przypadku dobra organizacja jest kluczowa.

 Każda para Zakochanych musi w pewnym momencie organizacji wesela zadać sobie pytanie: Jak posadzić gości weselnych? Czym więcej osób, tym jest to trudniejsze zadanie. Czy lepiej usadowić przy jednym stole całą rodzinę, czy może ich rozdzielić, aby mogli poznać innych weselników? Czy przygotować stolik dla dzieci i młodzieży?

Warto zaprezentować przykładowy plan zasiadania do stołów rodzinie, aby nie usadowić obok siebie osób, które za sobą nie przepadają. Zazwyczaj plan siedzenia gości jest wywieszony przed wejściem na salę weselną. Można także umieścić winietki z imionami i nazwiskami na stołach.

Pierwszy taniec Pary Młodej 

Pierwsze chwile na sali weselnej są najdokładniej zaplanowane. To wtedy jest czas na wdrożenie zwyczajów weselnych. Gdy goście zajęli już swoje miejsca, zostaje podany ciepły posiłek. Po nim nastaje czas na pierwszy taniec Pary Młodej.

Kiedyś tańczono Poloneza przy muzyce granej na żywo przez zespół lub kapelę ludową.  Był to bardzo ważny zwyczaj weselny, który wyróżniał Polskę na tle innych narodów. Goście w całym kraju podchodzi do pierwszego tańca bardzo poważnie, o czym pisał już Adam Mickiewicz w swoich dziełach. Zaczynała go Para Młoda, a za nią podążali inni gości.

Dziś już prawie nikt nie wybiera Poloneza na pierwszy taniec. Można czasem spotkać się z Walcem Wiedeńskim, Angielskim lub Rumbą. Pary Młode często układają również własną choreografię, uczęszczając wcześniej na specjalne lekcje tańca. Jet to moment bardzo magiczny, często wzbogacony o efekty specjalne: dym, konfetti lub oświetlenie laserowe.

Po pierwszym tańcu należy wziąć na parkiet rodziców. Pan Młody prosi do tańca swoją matkę, a Panna Młoda wchodzi na parkiet ze swoim ojcem. Dopiero później do zabawy mogą dołączyć inne pary. Przy kolejnej piosence należy się wymieszać. Panna Młoda powinna zatańczyć z teściem, a Pan Młody z teściową.

Zobacz, co musisz wiedzieć planując pierwszy taniec! 

Brak pomysłu na playlistę weselną? Przygotowaliśmy dla was playlistę gwarantującą doskonałą zabawę weselną!

Oczepiny

Oczepiny były i nadal pozostają najczęściej obchodzonym zwyczajem weselnym wśród narodów słowiańskich. W obecnych czasach wyglądają jednak zupełnie inaczej niż kiedyś. Przed wiekami podczas oczepin wyprowadzano Pannę Młodą z głównej sali weselnej do mniejszego pomieszczenia. Tam zdejmowano jej z głowy wianek, który zazwyczaj nosiły panienki. Ścinano jej włosy oraz zakładano na głowę tzw. Czepiec, który nosiły mężatki.

Dzisiejsze oczepiny polegają głównie na dobrej zabawie. Goście weselni oraz Para Młoda biorą udział w różnych, śmiesznych grach i wyzwaniach. Możliwości jest wiele: gorące krzesła, zabawa w kotka i myślę, taniec na gazecie, test zgodności lub kalambury. 

Rzucanie welonem lub bukietem ślubnym

Zwyczaj weselny związany z rzucaniem welonem lub bukietem ślubnym to najbardziej charakterystyczny moment uroczystości. Jego początki sięgają XIV-wiecznej Francji, wiec ma bardzo długą historię na całym świecie. Najlepszy moment na wprowadzenie tego zwyczaju weselnego następuję chwilę po północy, czyli na samym początku oczepin. 

Panna Młoda stoi otoczona wianuszkiem wszystkich niezamężnych kobiet obecnych na sali weselnej. Dookoła gra muzyka, a panienki tańczą do rytmu. Świeżo upieczona żona ma zamknięte lub zawiązane oczy i trzyma w dłoniach welon lub bukiet ślubny. Gdy muzyka cichnie, rzuca nimi za siebie. Według wierzeń, panienka, która złapie welon lub bukiet ślubny w najbliższym czasie wyjdzie za mąż.

Tort weselny

Jedzenie specjalnego ciasta podczas wesela również jest zwyczajem ślubnym. Wiąże się on z tradycją częstowania gości tzw. kołaczem lub korowajem weselnym. Dawniej wypiekami zajmowały się kobiety z rodziny Panny Młodej, które przygotowywały słodkości nawet przez kilka dnia przed ślubem.

Obecnie Pary Młode raczej nie przygotują ciasta samodzielnie. Tort weselny zamawia się w cukierni ze specjalną dedykacją i udekorowaniem pasującym do ogólnej koncepcji uroczystości. Na czubku często stawia się cukrowe ludziki lub kwiaty z lukru, dzięki którym tort weselny wygląda jak małe dzieło sztuki.

Wciąż jednak zwyczaj ten ma taką samą symbolikę jak kiedyś. Tort weselny podaje się zaraz po oczepinach. Zgodnie z tradycją pierwszy kawałek ciasta odcina wspólnie Para Młoda, która następne karmi się nim nawzajem. Późniejsze dzielenie się tortem weselnym z gośćmi ma zagwarantować, że podarowana słodycz do nich wróci z podwójną siłą. 🙂

Zwyczaje weselne stanowią nieodłączny element naszej tradycji. Bez wielu z nich nie wyobrażamy sobie udanej uroczystości, dlatego chętnie i licznie wprowadzamy je do planu ślubu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby odrobinę je modyfikować i unowocześniać, aby stały się wyjątkowym oraz indywidualnym wspomnieniem.

3 Comments

  1. O niektórych zwyczajach nigdy wcześniej nie słyszałam! Zawsze to się człowiek może czegoś nowego dowiedzieć 🙂

    Julia Miłaszewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.